خرید ورق فولادی

شرکت بازرگانی سازه گستر سعادت توس پایا بعنوان بزرگترین شرکت بازرگانی و تامین کننده آهن آلات،شمش فولادی، برشکاری ورق فولادی، چهارپهلوst37، تسمه MO40، ورق ST52، لوله صنعتی در شمال شرق کشور می باشد
جهت اطلاع از قیمت های روز و سفارش با شماره های ۰۵۱۳۲۴۰۴۰۰۰ | ۰۹۳۵۲۳۹۴۰۰۰ تماس حاصل فرمائید

محصولات فولادی به شکلهای مختلف وارد بازار شده و مورد استفاده قرار می گیرند که یکی از پرکاربردترین اشکال آن ورق است. ورقهای فولادی با خواص فیزیکی و ساختار شیمیایی متفاوت، هرکدام برای مصارف خاصی در صنعت ساختمان، خودروسازی، پتروشیمی و …. مورد بهره برداری قرار میگیرند.

ورق آلیاژی

ورق سیاه تحت عملیات حرارتی با عناصری مانند کربن ترکیب میشود تا سختی و چقرمگی آن افزایش یابد و قابلیت استحکام و سختی در برابر زنگ زده گی, سایش و خورده گی پیدا کند. کاربرد ورق آلیاژی بیشتر در صنعت قطعه سازی، پل سازی، سکوهای نفتی، بدنه کشتی ها و کلا محیطهای در معرض رطوبت مستقیم و خوردگی است و به دو صورت رول و شیت عرضه میشود.

ورق آلیاژی چیست و چه محصولاتی با این نام شناخته میشوند؟ در علم فلزات به ترکیب دو یا چند عنصر مختلف آلیاژ گفته می شود. در حالت کلی فولاد در هر نوعی یک آلیاژ از آهن و کربن به حساب می آید. اما در ادبیات بازار آهن و فولاد به فولاد ساده کربنی که حاوی عنصری جز کربن نیست فولاد و در بعضی موارد آهن گفته می شود. بنابراین هر بار نام فولاد آلیاژی به گوشتان خورد منظور آلیاژی از آهن ، کربن و یک یا چند عنصر آلیاژی دیگر است.

به این ترتیب ورق آلیاژی معرف یکی از انواع ورق فولادی است که دارای ترکیب شمیایی متفاوت از ورق آهنی یا همان ورق st37 است. قیمت این محصولات به دلیل حضور عناصر ارزشمند آلیاژی از قیمت ورق سیاه بیشتر است. این محصولات در اکثر مواقع به کمک فرآیند نورد گرم و از تختال یا اسلب با ترکیب شمیایی مشخصی تولید می شوند. به دلیل تفاوت در ترکیب شیمیایی و عناصر آلیاژی به کار رفته در زمینه این محصولات گستره خواص مختلف و متفاوتی ایجاد میشود. به دلیل این گستردگی خواص، کاربردهای ممتنوعی برای انواع ورق آلیاژی میتوان در نظر گرفت.

انواع ورق آلیاژی

ورق آلیاژی A516
این ورق‌ها در برابر حرارت و دماهای بالا مقاومت شگفت‌انگیزی دارند و به همین دلیل است که به ورق‌های آتش‌خوار نیز معروف هستند. ورق‌هایA516 در چهار گرید 55، 60، 65 و 70 تولید می‌شوند. این ورق‌ها حاوی عناصر کربن، سیلیسیم، منگنز، گوگرد و فسفر هستند. تفاوت این چهار گرید در میزان درصد این عناصر اضافه‌شده می‌باشد که درنتیجه ورق‌های آلیاژی با خواص فیزیکی متفاوتی حاصل می‌شود. به‌عنوان‌مثال گرید 55 دارای کمترین میزان استحکام تسلیمی (30KSI) و گرید 70 دارای بیشترین میزان استحکام تسلیمی(38KSI) می‌باشد.
ازآنجایی‌که این ورقه‌ها در مقابل حرارت مقاومت زیادی دارند بیشترین کاربرد آن‌ها در ساخت مخازن حرارتی (مورداستفاده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی) است.
کارخانه‌های تولیدکننده این نوع ورق‌ها عبارتند از:
فولاد کاویان
فولاد مبارکه اصفهان
فولاد اکسیژن اهواز
این ورق‌ها از کشورهای روسیه، اکراین و کره نیز وارد می‌شوند.
ورق آلیاژی A283
این نوع ورق‌ها که از قابلیت جوشکاری و خم‌کاری زیادی برخوردار هستند، بیشترین کاربرد را در ساخت و تولید مخازن پرفشار و کم‌فشار دارند؛ به همین دلیل است که به ورق‌های مخزنی نیز شهرت دارند. این ورق‌ها نیز در چهار گریدA, B, C, D تولید می‌شوند. عناصر به‌کاربرده شده در این نوع ورق‌ها عبارتند از کربن، سیلیسیم، منگنز، گوگرد، فسفر و مس. میزان درصد هرکدام از این عناصر در هر گرید متفاوت است و بنابراین، خواص فیزیکی هر گرید با دیگری نیز تفاوت دارد.
ورق آلیاژی A36
این نوع ورق‌های آلیاژی در برابر آب‌شور دریا مقاومت و استحکام زیادی دارند و به همین دلیل از آن‌ها در صنعت کشتی‌سازی برای ساخت بدنه کشتی‌ها بسیار استفاده میکنند. علاوه بر این، ورق‌های A36 از استحکام خمشی و چقرمگی بالایی نیز برخوردار هستند. عناصر به‌کاربرده شده در این ورق‌ها مانند ورق‌های A516 بوده و تنها در میزان درصد آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد.
ورق آلیاژی ضد سایش
ورق‌های ضد سایش از پرکاربردترین انواع ورق‌های آلیاژی هستند. این ورق‌ها در برابر سایش مقاومت بی‌نظیری دارند. ورق‌های ضد سایش به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند اما یک گروه معروف و پرکاربرد، CK نام دارد. ورق‌های آلیاژی ضد سایشی که در این گروه قرار می‌گیرند بر سه نوع هستند:
CK45 (حاوی 0.45 درصد کربن)
CK60 (حاوی 0.6 درصد کربن)
CK75 (حاوی 0.75 درصد کربن)
CK75 بیشترین میزان سختی و مقاومت را در برابر سایش دارا می‌باشد؛ چراکه میزان کربن اضافه‌شده نیز بیشتر است.

کاربردهای ورق آلیاژی

ورق‌های آلیاژی در صنایع بسیار زیاد و متفاوتی کاربرد دارند. به‌طورکلی در کارهایی که نیاز به مقاومت بالا در برابر خوردگی، زنگ‌زدگی و استحکام زیاد است، ورق‌های آلیاژی گزینه‌ای فوق‌العاده‌ای هستند. برخی صنایع و مواردی که ورق‌های آلیاژی در آن‌ها کاربرد دارند عبارتند از :

 • راه‌سازی
 • پل‌سازی
 • شهرسازی
 • صنعت هواپیماسازی
 • ساخت مخازن کم‌فشار و پرفشار
 • کشتی‌سازی
 • اسکله‌سازی
 • نیروگاه‌ها
 • پالایشگاه‌ها
 • پتروشیمی
 • صنایع نفت و گاز
 • خودرو سازی

در واقع ۹۰٪ محصولات فلزی که در زندگی روزانه و دور و برمان می‌ بینیم فلز خالص نیست و در اصل چیزی است که ما از آن آلیاژ می ‌نامیم. فرآیند آلیاژی برای این صورت می ‌گیرد که به فلز اولیه خواص مطلوب‌ تری ببخشد. هواپیماها، دوچرخه‌ها، قابلمه‌ های آشپزی و خیلی از وسایل دور و اطراف ما معمولاً از انواع آلیاژهای مختلف ساخته می ‌شوند. برخی از آلیاژهای معروف شامل برنج، فلز لحیم‌کاری، پیوتر و نقره استرلینگ است.

در صورت نیاز به مشاوره میتوانید با کارشناسان توس پایا تماس بگیرید

و بطور رایگان از مشاوره ای حرفه ای بهره مند شوید. ۰۵۱۳۲۴۰۴۰۰۰ | ۰۹۳۵۲۳۹۴۰۰۰

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *