سعادت توس پایا بعنوان بزرگترین شرکت بازرگانی و تامین کننده آهن آلات ،ورق آهن، فولاد آلیاژی و ارائه دهنده خدمات برشکاری در ایران می باشد

برشکاری ورق آهن

برشکاری ورق به فرآیند جداسازی ورق های فلزی اطلاق می شود که به منظور تولید یک محصول با فرآیندهای دیگر از جمله نورد، کشش عمیق و خمش مورد استفاده قرار می گیرد.

 به طور کلی فرایند برشکاری و خمکاری ورق به عنوان یکی از فرایندهای شکل دهی فلزات محسوب می شود.

این فرایند در صنعت به روش های متفاوتی انجام می گیرد که هر یک دارای مزایا و معایبی می باشند. همچنین این روش ها از منظرهای متفاوتی از قبیل صرفه اقتصادی، هزینه، تلرانس برش و امکانات موجود با یکدیگر متفاوت می باشند.

انواع خدمات برشکاری ورق فلزی و مقایسه آن ها

روش های معمول برشکاری ورق فلزی را می توان چنین بیان کرد

 • برش با سنبه و ماتریس (قالب های برش)
 • برش با قیچی (گیوتین)
 • باربرداری جزئی
 • برش با جت آب (واتر جت)
 • تخلیه الکتریکی
 • ورق آهن
 • فرزکاری
 • آلتراسونیک
 • برش پلاسما
 • برش با شعله
 • برش لیزری
 • برش هوا گاز

از میان روش های گفته شده در بالا برای برش ورق سه روش بر مبنای حرارت بوده و آثار حرارتی بر روی ورق خواهد داشت. این سه روش عبارتند از پلاسما، شعله و لیزر

خدمات برشکاری ورق آهن

 

مشاهده خدمات برشکاری توس پایا

مزایای خدمات برش لیزر فلزات

در روش های معمول هنگام برش و جوشکاری به دلیل استفاده از گرمای زیاد در ورق ها اعوجاج ایجاد می شود.

در مراحل بعدی این اعوجاج باعث عدم دقت در مونتاژ قطعات شده و در نتیجه زمان و نیروی کار زیادی در مرحله مونتاژ باید صرف جبران عیوب مربوط به روش های معمول برشکاری و جوشکاری شود.

در روش های جدید شار گرمای ورودی بسیار کم و کنترل شده است و در نتیجه علاوه بر کاهش زمان و هزینه و بالا رفتن سرعت ساخت به دلیل استفاده از این روش ها، در مراحل بعدی به زمان و نیروی کمتری برای مونتاژ کردن نیاز است. ورق آهن

در روش لیزری برشکاری و خمکاری ورق های فلزی با متمرکز شدن پرتوی لیزر در یک ناحیه بسیار باریک و تمرکز انرژی گرمایی در آن ناحیه، از گرم شدن اضافی دیگر مناطق قطعه جلوگیری نموده و در نتیجه ناحیه بسیار کوچک متاثر از حرارت ایجاد می نماید.

با توجه به اینکه در دیگر روش های برشکاری حرارتی (پلاسما، شعله، …) منطقه وسیعی از قطعه تحت تاثیر انرژی حرارتی قرار گرفته و مقادیر بیشتری از قطعه در هنگام برشکاری به عنوان شیار از بین می رود، استفاده از این روش در صنعت روز به روز افزون می گردد.

فلز پایه در منطقه متاثر از حرارت به دلیل تاثیرات گرمایی مستعد عیوبی همچون ترک می باشد.

این ناحیه دمای بالایی دارد و در معرض واکنش با گازهای محیط و از جمله اکسیژن است.ورق آهن

این ناحیه که به دلیل اکسیداسیون از دیگر مناطق قطعه قابل تشخیص است، به موجب تغییرات در اندازه دانه های آن و ریز ساختار، از خواص مکانیکی متفاوت نسبت به دیگر مناطق قطعه برخوردار می باشد.

به همین دلیل با کنترل پارامترهای دخیل در برشکاری همواره سعی می شود این منطقه کوچک تر شود.

 

عیوب ایجاد شده در ورق حین برش ورق آهن

حین انجام فرآیند عوامل مختلفی در ماده رخ می دهد از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تغییر شکل و کرنش های پلاستیک زیاد خصوصا در فاصله لقی

نرخ کرنش بالا به علت سرعت بالای تیغه

کار سختی

شروع ترک و گسترش آن تا پارگی نهایی : ترک ابتدا از دو لبه تیغ شروع می شود و هنگامی که معیار آسیب ما به مقدار بحرانی خود رسید ترک شروع به رشد می کند و در فاصله لقی بین دو تیغه به پیش می رود.ورق آهن

تاثیرات دما: سرعت بالای تیغه استفاده شده در فرایندهایی همچون گیوتین منجر به نرخ کرنش های بالا و افزایش دما به علت اتلاف کار پلاستیک در منطقه برش می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *