استفاده از تسمه فولادی در صنعت

تسمه فولادی (تسمه Strip)

تسمه فولای به مقاطعی که اختلاف عرض با ضخامت آن بسیار زیاد باشد می گویند. جنس عمده تسمه ها از جنس فولاد st37 می باشد. این قطعات بسیار متنوع هستند می توانند در پروژه های مختلف و تمام صنایع مورد استفاده قرار گیرند. در مقاله زیر با انواع تسمه و کاربردهای آن و نحوه محاسبه وزن و قیمت تسمه فولادی آشنا و توضیح داده شده است.

انواع تسمه فولادی و کاربرد هر تسمه

تسمه ها از پرکاربرد ترین مواد و قطعات در تمامی صنایع بخصوص بسته بندی می باشد. استفاده از تسمه در صنایعی همچون ساختمانی و صنعتی ، گریتینگ ، سازه های فلزی، تیرچه های فلزی خود ایستا ، گاردریل، تولید مقاطع باز و … می باشد.

تسمه گالوانیزه

  • کاربرد : کابل برق و تلفن

تسمه فولادی سرد نوردی

  • کاربرد : در کابل برق و تلفن،مخابرات،صنایع اتومبیل سازی،دوچرخه سازی،ترانسفورماتور، لوازم خانگی و رادیاتور سازی

تسمه فولادی گرم نوردی

  • کاربرد : صنایع بسته بندی ، درب و پنجره

استنلس استیل

  • کاربرد : کابل برق و تلفن،لوازم آشپزخانه،چاقو سازی،وسایل جراحی،صنایع اتومبیل سازی و در سازی

*سری 300 از جمله استیل 304 و 316 پرکاربردترین تسمه استیل می باشند. آلومینیوم و مونل و دیگر آلیاژها می توانند جایگزین تسمه فولادی و گالوانیزه شوند.

مشخصات تسمه فولادی

تسمه فولادی به مقاطعی گفته میشود که اختلاف عرض با ضخامت آن بسیار زیاد باشد. این قطعات بسیار متنوع هستند و می توانند در پروژه های مختلف و در تمام صنایع مورد استفاده قرار گیرند.

تسمه در دونوع فابریک و ماشینکاری شده تولید میشود. تسمه ماشینکاری شده به دلیل فرایند تولیدش گرانتر از نوع فابریک است.

این تسمه به دو صورت نورد گرم و سرد ساخته میشود و سطح آن صاف و مستطیل شکل است.

تسمه فولادی نورد گرم، در ساخت و ساز و تعمیرات عمومی و تعمیرات صنعتی ، ادوات کشاورزی ، تجهیزات حمل و نقل و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. از تسمه نورد سرد در جایی استفاده می شود که به استحکام بحرانی و تلورانس کمتری نیاز باشد.

انواع تسمه فولادی موجود در بازار، شامل تسمه گالوانیزه، نورد گرم و سرد، استنلس استیل و آلومینیومی و دیگر آلیاژها میباشد. بیشترین کاربرد را در بین انواع تسمه فولادی، تسمه های گالوانیزه و استنلس استیل دارند.

در تسمه های استیل میتوان به سری 300 اشاره کرد که مهمترین آنها تسمه استنلس استیل 304 و 316 است. از ویژگی های تسمه استیل میتوان به استحکام عالی در دمای بالا و خاصیت غیرمغناطیسی اشاره کرد.

تسمه استیل 304

تسمه استیل 304، اقتصادی ترین شکل تسمه استیل است. این تسمه برای همه مواردی که به استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بیشتری مورد نیاز است، مناسب میباشد. این تسمه شکل پذیری بسیار خوبی دارد و با تمام روش های متداول می‌توان جوشکاری کرد.

کاربرد تسمه استنلس استیل 304 در ساخت و ساز و پروژه‌هایی است که در معرض عناصر مختلف قرار میگیرد. لازم است بدانید که از این مقطع در ساختمان‌سازی، صنایع کشتی‌سازی، نفت، صنایع شیمیایی، صنایع جنگ و برق، صنایع غذایی و پزشکی، مبدلهای حرارتی، ماشین آلات و ساخت ظروف فلزی استفاده میشود.

تسمه استیل 316

تسمه استیل 316، یک تسمه نیکل کروم آستنیتی است که حاوی مولیبدن است. این مطقع در مقایسه با استیل 304 مقاومت دربرابر خوردگی عالی و استحکام بیشتری در دمای بالا را داراست. کاربرد تسمه استیل 316 در تولید مواد غذایی ، تجهیزات دارویی ، قطعات کوره ، مبدل های حرارتی ، دریچه ها و پمپ ها ، تجهیزات شیمیایی و قطعات دریایی است. تسمه استیل 316 نسبت به جوش، برش و شکل‌پذیری با تجهیزات مناسب، مناسب است.

کاربرد تسمه فولادی

تسمه فولادی به راحتی برش داده می شوند، سوراخکاری و جوش پذیری این قطعات بسیار ساده است. از آنجا که تسمه‌های آهنی بادوام هستند و می توانند وزن سازه را تحمل کنند ، غالباً برای این منظور استفاده می شوند. تسمه آهنی یکی از پایه های پشتیبان ساختمان است. از آنها برای نرده راه پله و حفاظ و قفل در استفاده می شوند. یخچال و فریزر، مایکروفر، ماشین های لباسشویی و ظرفشویی و هودها تعداد معدودی از وسایل روزمره هستند که در ساخت آنها از تسمه استفاده میشود. کاربرد رایج دیگر تسمه فولادی در مواردی است که هنر و زیبایی اهمیت بسیار زیادی دارد. ساخت مجسمه کوچکترین مورد در زمینه هنر است که از تسمه آهنی برای ساخت آن استفاده میشود.

تسمه های فولادی در چهار دسته قرار میگیرند:

1-تسمه ترانس

2- فابریک،

3-ماشینکاری

4-نوردی

تسمه ترانس

مواد اولیه برای ساخت این نوع تسمه، تسمه هایی است که قبلا تولید شده اند. به عنوان مثال از تسمه ماشینکاری برای تولید آنها استفاده می شود. به دلیل فرایندهایی که برای تولید این تسمه‌ها مورد استفاده قرار میگیرد، از دقت بالایی در ضخامت برخوردار هستند. به همین دلیل در مواردی کاربرد دارند که نیاز به ابعاد خاصی می‌باشد.

تسمه فابریک

در ساخت تسمه فابریک از شمش فولادی استفاده میشود. در این تسمه با استفاده ازروش نورد گرم و کوره‌های نوردی مقطع مستطیل شکل با عرض بسیار زیاد تولید میشود.

تسمه ماشینکاری

برای ساخت تسمه ماشینکاری از سه مرحله، برش ورق، اتو کشی و مرحله نهایی استفاده شده است. برش ورق در این روش با گیوتین انجام شده و در ادامه برای صاف شدن سطح آن از غلتک استفاده میشود.

تسمه نوردی

برای ساخت تسمه نوردی نیز از شمش های فولادی استفاده میشود. از این تسمه ها برای ساخت انواع درب و پنجره، ریل های جرثقیل، ساخت کمربند جهت کوره های صنعتی و ساخت پالت استفاده میشود. از معایب تسمه نوردی میتوان به جوش پذیری و هخمکاری نامناسب اشاره کرد. هنگامی که برای تولید محصول از تسمه نوردی استفاده میشود ممکن است باعث آسیب زدن به دستگاه‌ها و تجهیزات شود.

تسمهCK45 تسمه ترانس
تسمه SPK تسمه ST37

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *