فسفر برنز چیست ؟


فسفر برنز یا قلع برنز یکی از آلیاژ های مس است که درصد قابل توجهی قلع (۳.۵-۱۰درصد) و مقدار کمتری فسفر (۰.۰۱-۰.۳۵) دارد. این مواد سیالیت بیشتری به ترکیب در حالت مذاب می دهند و عملیات ریخته گری را آسان تر می کنند.


 • فلز روی – ۹/۹٪

 • فلز قلع – ۲/۲٪

 • آهن – ۹/۱٪

 • فسفر – ۰۳/۰٪

 • مس – ۹۷/۸۵٪

از خواص دیگر این آلیاژ می توان به سختی، استحکام، ضریب اصطکاک پایین و دانه بندی مناسب اشاره کرد. فسفر باعث کاهش ویسکوزیته مذاب برای ریخته گری آسان و بهتر و کاهش مرزدانه های بین کریستال ها می گردد.
فسفر برنز به عنوان فنر، پیچ و مهره و موقعیتهای مختلفی که خواص مقاومت در برابر خستگی، پوشش دهی و خوردگی شیمیایی اهمیت زیادی دارد مورد استفاده قرار می گیرد. از این آلیاژ در بعضی از انواع روکش دندان هم استفاده شده است.
به طور معمول درجات A , C و E – C51000، C52100، C50700 در آلیاژهای غیر فلزی بکار می رود. ترکیبی از خواص فیزیکی خوب، ضریب هدایت الکتریکی قابل قبول و هزینه متوسط باعث استفاده از این آلیاژ در طیف گسترده از اشکال سیم هایی که در تماس با برق هستند و خواص مورد نیاز را برآورده می کنند استفاده گردد و همچنین این آلیاژ از آلیاژهایی مانند مس برلیم (برنز برلیم) بسیار ارزانتر است.


فروش فسفر برنز در مشهد

کلیک کنید

فروش فسفر برنز در همدان

کلیک کنید

انواع فسفر برنز چیست ؟

آلومینیوم برنز


آلومینیوم برنز آلیاژی بسیار قوی و مستحکم است. از ویژگی مهم این آلیاژ ضد خوردگی و زنگ زدگی است. این آلیاژ شامل مقادیر دیگری نیز می شود تا عملکرد بهتری داشته باشد. نزدیک به ۶ تا ۱۲ درصد آن از آلومینیوم می باشد، ۶درصد آن از آهن، ۶ درصد آن نیکل؛ این مواد تشکیل دهنده باعث شده که از آن در صنعت نیز استفاده شود. اما از آلومینیوم برنز بیشتر در تولید آهن آلات دریانوردی و پمپ هایی که مایعات خورنده را انتقال می دهند استفاده می شود.


سیلیکن برنز


سیلیکون قرمز نام دیگر سیلیکن برنز می باشد. این سیلیکن از مس، سیلیکن و زینک ساخته شده است. اکثر مواقع زینک موجود در سیلیکن برنز ۲۰ درصد می باشد. اما سیلیکن استفاده در آن بیش از ۶ درصد نیست. این آلیاژ را بیشتر در تولید شیر و پمپ استفاده می کنند.


فسفر برنز در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرد؟


فسفر برنز را می توان هم برای ریخته گری صنعتی و هم برای ریخته گری تفریحی استفاده کرد. برای نیازهای صنعتی، از این ماده به طور گسترده استفاده می شود. در لوازم برقی استفاده می شود. برای تولید قطعاتی مانند کنتاکت رله و کنتاکت قطع کننده مدار استفاده می شود. از آنجایی که این ماده مقرون به صرفه و استحکام بالایی دارد، علاوه بر این، از آن برای ساخت گیره های فیوز نیز استفاده می شود. از این محصولات برای اتصال PCB و فیوز استفاده می شود.

یکی دیگر از کاربردهای گسترده فسفر برنز، ساخت اقلام ساده مانند فنر و سیم است. فنرهای ساخته شده از این ماده برای تحمل بارهای متوسط ​​یا کم ایده آل هستند. اتومبیل‌ها، الکترونیک دیجیتال و کنترل‌ کننده‌های خودکار از این ماده در بخش‌های زیادی استفاده می‌کنند. محصولات فسفر برنز به دلیل مقاومت در برابر خستگی، در درازمدت مفید و بسیار قابل اعتماد هستند.

این آلیاژ محبوب در گیتارهای آکوستیک نیز استفاده می شود. برای ساخت سیم های گیتار استفاده می شود. رشته های فسفر برنز فوق العاده بادوام هستند و برای مدت طولانی دوام می آورند. علاوه بر این، این ماده اغلب در ساخت ساکسیفون استفاده می شود. بنابراین، فسفر برنز دارای مزایای زیادی است.


فروش فسفر برنز در شهرک صنعتی چهاردانگه

کلیک کنید

فروش فسفر برنز در شهرک صنعتی شمس آباد

کلیک کنید 

خواص فسفر برنز
فسفر برنز فلزی پر استحکام و در عین حال ارتجاعی است، از این رو گزینه ایده آلی برای محصولاتی به حساب می آید که نیاز به مقاومت در برابر خستگی، سایش و خوردگی را دارند. خصوصیات شناخته شده و معروف فسفر برنز عبارتند از:

 • مقاومت بسیار خوب در برابر سایش و خستگی

فسفر برنز به دلیل دارا بودن قلع مقاومت به سایش بسیار بالایی دارد و تا مقادیر بسیار زیاد در برابر ساییده شدن مقاومت می کند. همچنین مقاومت به خستگی آن بسیار زیاد است.

 • رسانایی الکتریکی خوب

خاصیت اصلی مس رسانایی الکتریکی بالای آن به دلیل وجود الکترون اضافی در ساختار است. پایه فسفر برنز نیز مس است از این رو این ماده هم رسانایی الکتریکی بالایی از خود نشان می دهد.

 • استحکام بالا
 • مقاومت در برابر خوردگی

مزیت دیگر وجود قلع افزایش مقاومت به خوردگی در آلیاژ است. از این آلیاژ به طور خاص در فعالیت هایی استفاده می شود که در معرض محیطی شیمیایی یا فیزیکی خورنده قرار دارند.


 • ضریب اصطکاک پایین

 • ریز دانه بودن

 • الاستیسیته عالی