نحوه ی تهیه و تولید فولادهای آلیاژی در خراسان

آهن آلات صنعتی
3 فاکتور مهم آهن آلات صنعتی در مشهد
2019-12-21
فولاد آلیاژی
مهمترین مشخصه ها و کاربردهای فولادهای آلیاژی
2020-01-27

نحوه ی تهیه و تولید فولادهای آلیاژی در خراسان

فولادهای آلیاژی در خراسان

در این مطلب برای شما از نحوه ی تهیه و تولید فولادهای آلیاژی در خراسان خواهیم گفت. با ما همراه باشید تا از چگونگی تولید این فولادهای آلیاژی، بیشتر بدانید. پیشتر نیز به بررسی 3 فاکتور مهم آهن آلات صنعتی در مشهد پرداختیم که می توانید با کلیک بر لینک، این مطلب را مشاهده نمایید.

نحوه ی تولید فولادهای آلیاژی در خراسان

آهن بیشتر به صورت فولاد در صنایع مختلف و گوناگون کاربرد دارد. بنابراین برای آنکه بتوان از فولاد استفاده کرد باید در فرآیند تبدیل چدن به فولاد ناخالصی های موجود باید کاهش پیدا کنند.

تولید فولاد به روش بسمه:

ابتدا ناخالصی هایی که درچدن مذاب می شوند، با سوزانده شدن اکسیژن کاهش پیدا کرده و پس از آن به چدن به فولاد تبدیل می شود. این روش یکی از معروف ترین روش های تولید فولاد است.

کوره های بسمه دارای جداره های سیلسینی یا اکسید منیزیومی بوده و حدود 15 تُن را می تواند در خود جای دهد.

کوره های بسمه ای ابتدا جریان هوا را وارد چدنی که مذاب شده است، می کنند. در این روش ناخالصی های کربن از بین می روند و ناخالصی های فسفر و سیلیسن در چدن مذاب شده ی دو مدل CO2 و SO2 ی گوگرد، به شکل گاز به دیواره های درون کوره ها جذب شده و با اکسیژن درون هوا به شکل اکسیدهای p4O10  و SiO2 واکنش نشان می دهد. همچنین هوا را نمی توان در این روش حذف کرد و به همین دلیل معمولا نمی توان با روش بسمه به فولاد مد نظر دست یافت.

تولید فولاد آلیاژی به روش مارتن

از دیگر روش های تهیه و تولید فولاد آلیاژی می توان به روش مارتن اشاره کرد. در روش مارتن جدا شدن ناخالصی های درون چدن ، از اکسیژن زنگ آهن یا اکسید آهن به جای اکسیژن هوا که در روش بسمه استفاده می شد، استفاده می گردد.

در مطالب بعدی در خصوص تهیه و تولید فولادهای آلیاژی در خراسان بیشتر خواهیم گفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =