آهن آلات چیست و چه کاربردی دارد؟

فولاد آلیاژی
مهمترین مشخصه ها و کاربردهای فولادهای آلیاژی
2020-01-27
فولادهای آلیاژی
بررسی مهمترین ویژگی های فولادهای آلیاژی
2020-02-17

آهن آلات چیست و چه کاربردی دارد؟

آهن آلات

در این مطلب بر آن هستیم تا به تعریف آهن آلات پرداخته و از ویژگی ها و کاربردهای مهم آن برای شما بگوییم. با ما همراه باشید. همچنین پیشتر به بررسی مهمترین مشخصه ها و کاربردهای فولادهای آلیاژی پرداختیم که می توانید با مراجعه به مطلب قبلی، این مقاله را مطالعه نمایید.

مهمترین ویژگی های آهن آلات چیست؟

در ابتدا باید برای شما به تعریف و توضیح آهن بپردازیم. آهن از مهمترین عناصر زمین شناخته می شود. این عنصر در جدول مندلیوف با عدد 26 اتمی و نماد Fe نشان داده می شود. آهن ها در جهان ششمین عنصر و به لحاظ فراوانی در پوسته ی زمین، چهارمین عنصر می باشند. آهن ها از پر کاربردترین و پر مصرف ترین عناصری می باشند که در تمامی دوران ها استفاده شده و سختی منحصر به فرد آنها باعث شده تا در صنعت های بزرگ  پیشرفته نقشی اساسی داشته باشند.

از معایب این عنصر می توان به ترکیب و واکنش نشان دادن با هوا و اکسیژن اشاره کرد. بلافاصله پس از تماس با اکسیژن، رنگ آهن تغییر کرده و به همین دلیل اکسید می شود. هنگامی که آهن خالص با اکسیژن و هوا ترکیب می شود و واکنش نشان می دهد، دیگر خاصیت آهن بودن خود را از دست داده و تبدیل به فلز می شود.

استخراج فلز آهن

برای استخراج و تولید فلز آهن می بایست از سنگ معدن به خصوصی به نام هماتیک، آهن را تولید کرد. پس از تولید آهن، در کوره هایی با اندازه های بزرگ و عظیم و همچنین با دمای بالای 2000 درجه ی سانتی گراد، فلز آهن تولید شود. این کار با جداسازی کربن صورت می گیرد.

ساخت فولاد

برای ساخت و تولید فولاد می بایست آهن را با دیگر فلزها ترکیب کرده و از این ترکیب، فولاد را تولید و استخراج کرد.

کاربردهای آهن

همانطور که پیشتر گفته شد آهن از معروف ترین و کاربردی ترین فلز های جهان می باشد. بیش از 90 درصد تولیدات فلزی جهان، متشکل از آهن بوده و به دلیل مقاومت عالی، کیفیت فوق العاده و همچنین قیمت مناسب، در صنعت های گوناگون پر طرفدار می باشد.

آهن خام

همانطور که گفته شد، آهن خالص با آهن اکسید شده تفاوت دارد. تفاوت آنها نیز در ترکیب با اکسیژن و واکنش نشان دادن آن می باشد. آهن خام دارای مدل های گوناگونی است که می توان آنها را به صورت زیر طبقه بندی و دسته بندی کرد:

چدن، چدن چکش خوار، چدن سفید و آهن کار شده.

در ادامه به تعریف مختصری از هر کدام خواهیم پرداخت.

انواع آهن آلات

چدن: در قالب های فلزی و یا ماسه ای، آهن خام ذوب شده را ریخته و پس از سرد شدن، چدن تولید می شود.

چدن چکش خوار: چدن چکش خوار با نمونه ی قبلی تفاوت زیادی دارد. این مدل نرم تر و مقاومت کششی بالاتر دارد و در صنعت های گوناگون بیشتر استفاده می شود.

در مطالب بعدی در خصوص آهن آلات بیشتر خواهیم گفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 6 =