بررسی 6 فاکتور مهم آهن آلات صنعتی

تفاوت شمش فولادی و بیلت
مهمترین تفاوت های شمش فولادی و بیلت
2020-02-22
شمش فولادی
3 نکته مهم در فرآیند تولید شمش فولادی
2020-02-26

بررسی 6 فاکتور مهم آهن آلات صنعتی

آهن آلات

در این مطلب بر آن هستیم تا به بررسی 6 فاکتور مهم آهن آلات صنعتی بپردازیم. با ما همراه باشید. همچنین پیشتر به بررسی مهمترین تفاوت های شمش فولادی و بلیت پرداختیم که می توانید با مراجعه به مطلب قبل، این مقاله را بخوانید.

فاکتور های مهم آهن آلات صنعتی چه می باشند؟

آهن آلات، آهن هایی می باشند که از مقدار یک یا چند عنصر مختلف (به جز کربن) مانند منگنز، سیلیکون، نیکۀف تیتانیوم، مس، کرومیوم و آلومینیوم تولید شده اند. این عناصر آهنی را می سازند که ویژگی های مخصوصی داشته که در آهن هایی با کربن، وجود ندارد. آهن آلات در صنعت های بسیاری کاربرد داشته چراکه هزینه ی آنها کم، دسترسی زیاد، و تولید آسان و راحتی دارند.

ویژگی های مهم آلات

اما ویژگی های به خصوص این آلات چه می باشد؟

هر کدام از عناصر به کار برده شده در تولید آهن آلات ویژگی مخصوص و منحصر به فرد خود را در تشکیل آهن داشته، که می توان از ویژگی هایی که بر بهبود این آهن آلات گذاشته، به موارد زیر اشاره کرد:

آستنیت تثبیت شده: با افزایش دمای عناصری مانند نیکل، منگنز، کبالت و مس آستنیت تولید می شود.

فریت یا هیدراکسید آهن تثبیت شده:مولیبدنوم، وندیوم، آلومینیوم و سیلیکون ممکن است بر حل پذیری کم کربن تاثیر گذارند.

فرم کاربید: فلزهای کوچک، مانند کرومیوم، تانگستن، تیتانیوم، نیوبیوم، تانتالوم و زیرکونیوم از کاربید بوده که در آهن سختی و مقاومت را افزایش می دهند. آهن آلات این چنینی برای افزایش سرعت کار آهن یا ابزار کار آهن گرم استفاده می شود.

گرافیت کردن: سیلیکون، نیکل و کابلت می توانند کاربید آهن را کاهش، شکنندگی را ارتقا و قابلیت گرافیت کردن رایگان را فراهم سازند.

کاهش تمرکز یوتکتیک: مولیبنوم، تانگستن، سیلیکون، کرومیوم و نیکل همگی می توانند به کاهش تمرکز یوتکتیک کربن کمک کنند.

افزایش مقاومت در برابر خوردگی: آلومینیوم، سیلیکون و کرومیوم از لایه های محافظتی اکسید بر سطح به شمار می روند، بدین ترتیب آهن در محیط های مرطوب و قابل خوردگی و پوسیده شدن، دچار آسیب نخواهد شد.

کاربردهای آهن آلات:

از کابردهای آهن آلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آهن آلات صنعتی

ساخت لوله ها

لوله هایی که از آهن آلات تولید شده اند خصوصیات و ویژگی های عملکردی متفاوت و مخصوصی دارند.این لوله ها برای کارکردهایی مانند روغن و گاز کاربرد داشته و برای فشرده سازی در قسمت های ماشینی تولید شده اند.

ساخت بلبرینگ ها

متداول ترین موادی که برای ساخت و تولید اجزای حمل کننده ی بار در بالبرینگ ها، رولر بالبرینگ ها و غیره استفاده می شود، کروم آهن می باشد.

امیدواریم از مطلبی که در خصوص آهن آلات صنعتی و 6 فاکتور مهم آن برای شما نوشتیم، راضی بوده باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شش =