مهمترین تفاوت های شمش فولادی و بیلت

فولادهای آلیاژی
بررسی مهمترین ویژگی های فولادهای آلیاژی
2020-02-17
آهن آلات
بررسی 6 فاکتور مهم آهن آلات صنعتی
2020-02-24

مهمترین تفاوت های شمش فولادی و بیلت

تفاوت شمش فولادی و بیلت

در این مطلب بر آن هستیم تا به بررسی مهمترین تفاوت های شمش فولادی و بلیت بپردازیم. با ما همراه باشید. همچنین پیشتر به بررسی مهمترین ویژگی های فولادهای آلیاژی پرداختیم که می توانید با مراجعه به مطلب قبلی، این مقاله را بخوانید.

شمش فولادی و بلیت چه تفاوت هایی دارند؟

بلیت ها و شمش های فولادی تفاوت هایی با همدیگر دارند که سعی داریم در این مطلب به بررسی آنها بپردازیم. برای درک بهتر و بیشتر این تفاوت ها در ابتدا به تعریف هر کدام خواهیم پرداخت.

بیلت چیست؟

بیلت نوعی مواد بوده که لزوما فرآیند تولید محصول نهایی را نشان نمی دهد. فلز بلیت یک طول جامد از مواد است که به دو روش ریخته گری مداوم یا نورد گرم به صورت شکل از قالب بیرون آمده است. مواد بلیت اغلب در ماشین کاری cnc استفاده می شود. بیلت ها پیش از آنکه در اندازه ها یا به شکل های کاربردی تری تبدیل شوند، استفاده ی محدودی داشته اند. آنها می بایست پیش از استفاده و کاربرد در مقاصد مختلف، یک سری مراحل و فرآیندهای مختلف تولید را طی کنند.

بیلت های بدون فرم می توانند در ارزهای معتبر مانند سکه ها و به عنوان ذخایر مشابه شمش های طلا استفاده شوند. همچنین محصولات نهایی بلیت شامل نوار و سیم خاردار می شود.

ریخته گری گریز از مرکز که همچنین برای تولید لوله های کوچکی برای سطوح، معمولا برای دستیابی به یک ساختار متالوژی دقیق استفاده می شود.

شمش فولادی و بیلت

بیلت های دارای ساختار جزئی خاصی هستند که باعث می شود تا فلز به صورت پیچیده تر پردازش گردد. بیلت ها به دلیل مشخصه ها و ویژگی های شکل پذیری و تورق به خصوص هنگامی که در دمای مختلف شکل گیری و قالب دهی می شوند، معروف می باشند.

ریخته گری مناسب بیلت ها از اهمیت خاصی برخوردار است چراکه این امر در مقاومت و انعطاف بیلت نقش مهم و موثری دارد.

شمش های فولادی چیست؟

بیشتر سنگ هایی که در جهان استخراج می گردند به روش های سنتی تولید می شوند. پس از فرآیند پیش پخت و پس از کلوخه ساز شدن آنها در کوه های بلند با کک و آهک ریخته می شوند و در این هنگام آهن خام یا چدن به دست می آید. پس از این مرحله، چدن در کانورتر به فولاد مذاب تبدیل و بعد از جداسازی ناخالصی ها به وسیله ی اکسیژن از آنها، فولاد خام به دست آمد و فولاد مذاب را به ریخته گری می برند.

پس از این مراحل شمش های فولادی با ریخته گری مواد مذاب در قالب های شمش تولید می شوند.

شکل شمش های فولادی معمولا ذوزنقه ای بوده و طول هر کدام از شمش ها 2 متر می باشد.

امیدواریم از مطلبی که در خصوص تفاوت شمش فولادی و بیلت برای شما نوشتیم، راضی بوده باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دوازده =