فولادهای آلیاژی در خراسان

شرکت توس پایا تولید کننده انواع فولادهای آلیاژی در خراسان میباشد،این مجموعه با توجه با فعالیت های گسترده در سالهای اولیه موفق به کسب چندین نمایندگی شرکت های داخلی شده که سبب گردید تحول نوینی در صنعت استان و عرضه محصولات فولادی در خراسان صورت گیرد. این مجموعه با تجهیزات کامل اعم از : برش اره نواری برش هواگاز و cnc توانسته خدماتی متنوع در زمینه فولادهای آلیاژی در خراسان و آهن آلات صنعتی به صنعتگران محترم عرضه نماید.

هرآنچه که باید درباره ی فولادهای آلیاژی خراسان بدانید

آلیاژهای آهنی که از 0.25 درصد تا 2 درصد کربن داشته باشند، فولادهای آلیاژی نامیده می شوند. در تولید این فولادها معمولا از فلزات دیگر نیز استفاده می شود. فولادها خواص و مزایای متعددی دارند که این ویژگی ها به کربن، عملیات حرارتی و فلزات آلیاژ دهنده بستگی دارد.

کاربردهای فولادهای آلیاژی

از کاربردهای فولاد آلیاژی می توان به ساخت سیم، لوله ها و ورق های فولادی اشاره کرد. اما همانطور که گفته شد، بر اساس کربن موجود در فولاد، کاربرد آن تغییر پیدا می کند. برای مثال اگر کربن موجود در فولاد از 0.2 تا 0.6 درصد باشد، از این فولاد برای ساخت ریل راه آهن، دیگ های بخار، قطعه های ساختمانی و غیره، استفاده می شود. اما در صورتی که کرن در فولاد از 0.6 تا 1.5 درصد باشد، می توان از این فولاد برای ساخت موارد زیر استفاده کرد: ساخت ابزار آلات، ساخت فنر، ساخت لوازمی مانند کارد و چنگال.

چدن چیست؟

در کوره ها آهن ساخته می شود. چدن عبارت است از آهنی که از کوره بیرون می آید. چدن دارای کربن، گوگرد، فسفر، سیلیسیم، منگنز و دیگر مواد ناخالص می باشد.

فولاد آلیاژی به چه منظور تولید می شود؟

باید گفت که هدف از تولید فولاد به شرح زیر است: 1.سوزاندن و از بین بردن مواد ناخالص درون چدن 2.افزایش مقدار مشخصی از مواد آلیاژی به آهن فولادهایی که آلیاژ دارند، به چهار دسته تقسیم می شوند و این دسته ها عبارتند از: فولاد ساده کربنی، فولاد کم آلیاژ، فولاد متوسط آلیاژ، فولاد با آلیاژ زیاد (پر آلیاژ.)

انواع فولاد آلیاژی

فولاد ساده ی کربنی

در این نوع فولاد، کربن عنصر اصلی آلیاژ است و دیگر مواد مانند سیلیسیوم و آلومینیوم و منگنز به مقدار کم و برای از بین بردن گاز به فولاد اضافه می گردد. کربن موجود در فولاد آلیاژی پس از عملیات حرارتی، وظیفه ی افزایش استقامت و استحکام را برعهده دارد. فولاد کم کربن به سه گروه تقسیم می شود: 1.فولاد کم کربن (بیشترین میزان کربن 0.25 درصد) 2.فولادهایی با کربن متوسط ( از 0.55 تا 0.25 درصد) 3.فولادهایی با کربن زیاد (0.5 درصد) اکنون می خواهیم برای شما از فولادهایی که آلیاژ آنها کم یا متوسط می باشد، بگوییم. این نمونه آلیاژها، بیش از مقدار لازم برای از بین بردن اکسیژن، سیلیسیوم و منگنز دارند. در تولید این آلیاژها از موادی مانند نیکل، کروم و مولیبدن و در برخی موارد از موادی مانند تیتانیوم، نیوبیوم و مس به مقدار کم نیز استفاده شده است. هدف از افزایش این عناصر چه می باشد؟ استفاده از این عناصر به جهت افزایش سرعت و بهبود عملیات حرارتی و همچنین افزایش برخی مزایا و ویژگی های فیزیکی و مکانیکی آلیاژها است. توجه داشته باشید که دسته بندی فولادها با آلیاژهای متفاوت محدودیت ندارد. بنابراین، فولاد پر آلیاژ عبارت است از فولادهایی که عنصرهای آلیاژی آن بیش از 10 درصد باشد.

فولادهای آلیاژی را بیشتر بشناسیم

تولید فولاد ساده کربنی ارزان و به صرفه است اما برای استفاده و کاربردهای مهندسی، همیشه نمی توان از فولاد استفاده کرد. درعوض با وجود گران قیمت بودن فولادهای آلیاژی، استفاده از این فولادها در صنایع گوناگون به صرفه تر است.

عنصرهای تولید فولاد آلیاژی:

عناصر تولید کننده ی فولاد آلیاژی عبارت است از: نیکل، کروم، مولیبدن، منگنز، سیلسیم، وانادیم و همچنین گاهی از عنصرهایی مانند کبالت، مس و سرب برای تولید فولاد آلیاژی استفاده می شود.

دسته بندی فولاد آلیاژی

فولادهای آلیاژی عبارت است از فولادی که 50% عنصر آلیاژی داشته باشد. از نظر فنی اما به فولاد ماشین سازی و ساختمانی که از 1 تا 4% عنصر آلیاژ داشته باشند، فولادهای آلیاژی می گویند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت های این فولادها و فولادهای آلیاژی خراسان با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

آخرین مقالات