مهمترین مشخصه ها و کاربردهای فولادهای آلیاژی

فولادهای آلیاژی در خراسان
نحوه ی تهیه و تولید فولادهای آلیاژی در خراسان
2019-12-29
آهن آلات
آهن آلات چیست و چه کاربردی دارد؟
2020-02-04

مهمترین مشخصه ها و کاربردهای فولادهای آلیاژی

فولاد آلیاژی

در این مطلب بر آن هستیم تا به بررسی مهمترین مشخصه های فولادهای آلیاژی و همچنین کاربردهای این فولاد بپردازیم. با ما همراه باشید. همچنین می توانید برای خواندن مطلب نحوه ی تهیه و تولید فولادهای آلیاژی در خراسان به مقاله ی قبلی سر بزنید.

فولادهای آلیاژی چه ویژگی هایی دارند؟

فولاد آلیاژی آن دسته از فولادها می باشد که علاوه بر کربن با دیگر آلیاژها نیز ترکیب شده است. این آلیاژها می توانند از 1% تا 50% باشند. این عناصر معمولا شامل منگنز، نیکل، کروم، مولیبدن، وانادیوم، سیلیکون و بورون می باشد. این فولادها از آلومینیوم، کبالت، مس، سریم، نیوبیوم، تیتانیوم، تنگستن، قلع، روی، سرب و زیرکونیوم کمتری استفاده کرده است.

انواع فولاد  آلیاژی

از انواع و مدل های متفاوت فولاد آلیاژی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فولاد آلیاژی کم

استحکام و مقاومت بالای فولادی با آلیاژ کم

فولاد آلیاژی زیاد

فولاد ضد زنگ

فولاد میکرو آلیاژی

فولاد با استحکام و مقاومت بالا

فولادهای نیکل دار

فولاد ابزاری

فولادهایی که آلیاژ کمتری دارند، عموما حاوی 8% وزن کمتر عناصر غیر آهنی هستند. درحالیکه فولادهایی که آلیاژ بیشتری دارند، 8% بیشتر عناصر غیر آهنی دارند. هر دوی این آلیاژها به طور معمول در مقایسه با فولادهایی که کربن دارند، از خواص و ویژگی های مکانیکی و ماشینی بیشتری برخوردار می باشند.

ویژگی ها و خصوصیات فولاد آلیاژی

فولادهایی که دارای آلیاژ می باشند، شامل عناصر مختلف هستند. هر کدام از این عناصر می تواند خصوصیات متنوع موادی مانند حرارت ماشینی و مقاومت در برابر خوردگی را داشته باشد. عناصر اضافه شده در مقادیر کمتر از 5%، به بهبود خواص ماشینی و مکانیکی تمایل دارند برای مثال، افزایش سختی و مقاومت را به همراه داشته درحالیکه افزودنی های عناصر بیش از 20% به افزایش مقاومت در برابر خوردگی و پایداری در دمای بالا و یا پایین کمک کرده است.

فولادهای آلیاژی

پردازش و تولید

روش های تولید و پردازش آلیاژ برای فولاد آلیاژی به نتیجه ی مطلوب و مورد نظر بستگی دارد. ترکیب عناصر مورد نیاز ابتدا در یک کوره با دمای بالای 1600 درجه به مدت 8 الی 12 ساعت ذوب می شود. فولادها در دمای 500 درجه تفته می شوند تا ناخالصی ها را از بین برده و خصوصیات و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آنها تغییر پیدا کند.

در مطالب بعدی به کاربردهای این فولاد خواهیم پرداخت.

امیدواریم از مطلبی که در خصوص فولادهای آلیاژی و مشخصه های آن برای شما نوشتیم، راضی بوده باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =